Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Сватби и разводи по света”: Сватби и разводи днес - традиции и съвременност

| обновено на 26.03.15 в 10:00
В тази поредица ви представяме по-непознати факти за сватбите и разводите. Малко известно е у нас какво представлява азербайджанската сватба, а в нея и до днес са се запазили ритуали, всеки от които е с важна символика. Какво се влага в тях в наши дни? Покрай ритуалите за сватби и разводи научавахме повече за развитието на институцията брак в различни части на света. В последния епизод правим някои обобщения и сравнения с днешно време: Как се е развивала полигамията през вековете?
Как кръвосмесителните бракове, характерни за древноегипетската и индианската аристокрация, но и за някогашните европейски короновани глави, в крайна сметка влияят върху хода на историята. Какво е отношението към разведените? И един важен за съвременния човек въпрос: как се е гледало през вековете на брака по любов?
Събеседници: София Шигаева, директор на Центъра за азербайджански език и култура в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, Мона Каушик, преподавателка в Центъра за източни езици и култури при Софийския университет „Св. Климент Охридски”, доц. Иван Първев от Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, Юлияна Алберт Фархи, която изследва съхранената родова памет на еврейската общност в България, доц. Олга Тодорова от Института за исторически изследвания на БАН, Андрес Сааведра, преподавател по философия в Софийския университет „Св. Климент Охридски”.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне повлиява и температурните аномалии в регионите

2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..

публикувано на 21.01.25 в 17:05
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Израелският опит: Как пустинята стана оазис

Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..

обновено на 21.01.25 в 14:20

Зад всяко бебе – баба...

В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..

публикувано на 21.01.25 в 13:11

В Аржентина има професия "отваряч на врати"

Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..

публикувано на 21.01.25 в 08:05

Учтиви… ама не твърде

Толкова сме свикнали с тях, че рядко ни правят впечатление, освен когато успеят да привлекат вниманието ни с нещо оригинално, понякога глупаво, дори скандално. Става дума за онези надписи, които ни посрещат още на вратата на кварталния магазин, сергията на пазара, пощата, селската кръчма. Какво вижда в тях специалистът филолог – доц. Даниела..

публикувано на 20.01.25 в 17:35