Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дом за българската култура в Лондон

Сградата на Българския културен институт в Лондон

„Представяне на достиженията на съвременната българска култура”, на „културно-историческата памет и мястото на българската нация”, „заслугите ни към световната цивилизация пред чуждестранната общественост”, както и „пропагандиране на българската култура” – това са накратко посоките на дейност на българските културни институти в чужбина според изискванията на Министерството на културата.
Как се осъществява всичко това с малко хора, с амортизирана материална база и най-вече с малко средства? Звучи невероятно, но един от българските културни институти в чужбина – този в Лондон, Великобритания, успява да направи невъзможното и достойно да присъства на културната карта на града. Зад всеки обществен успех у нас знаем, че стои определена личност. В случая това е директорката на Културния ни институт Светла Дионисиева, която отстоява амбициозната си програма и задачата да направи българската култура разпознаваема в Лондон. За работата на Културния институт чуйте Стефан Димитров, Владимир Пенев и Снежина Петрова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Стремежи" на три пловдивски художнички е изложена в клуб "Журналист" в СБЖ

Три пловдивски художнички Диана Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Бербенко представят съвместния си творчески проект "Стремежи". На пловдивската публика трите са познати като авторки, работещи в независимото пространство "Ателиетата", което се намира в достолепна стара сграда до пешеходния мост на града. Трите вдъхновяващи пловдивски дами..

публикувано на 05.12.24 в 15:50
Красимир Геогриев

Тийнейджърът в мен: Красимир Георгиев

Той е роден в Панагюрище, живял е в Русия, Англия и САЩ. Живял е на улицата и в пустинята, както и в стъклена клетка в центъра на столицата. Той е готвач, бегач, ултра маратонец, филантроп, учи психология, създава социални експерименти, за да събира средства за каузи.   Красимир Георгиев е човек, който изненадва с непостижими цели и..

публикувано на 05.12.24 в 12:41

Милена Стефанова: За 30-годишния вълнуващ път в книгоиздаването

За 30-годишния път на издателство "Софтпрес", за изграждането на богатото му портфолио и превръщането му във важна част от българския литературен живот – разговор в "Нашият ден" с Милена Стефанова , един от създателите на издателството. Кръглата годишнина беше отбелязана миналата седмица с тържествена церемония и завръщане към спомените от..

публикувано на 05.12.24 в 10:01
Теодосий Спасов, Митко Новков, Николай Табаков, Ириней Константинов, проф. Георги Каприев (от ляво надясно)

"Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор" – книга за хората, които поемат отговорност

"Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор" беше представен в Столичната библиотека в изнесено предникулденско предаване на програма "Христо Ботев", "Какво се случва", с участието на автора на книгата – Николай Табаков, маестро Теодосий Спасов, проф. Георги Каприев, Ириней Константинов, Кин Стоянов и литературния критик Митко Новков. Определян като..

публикувано на 05.12.24 в 09:48
Мария Пачкова

Мария Пачкова: За баския език и "Традицията Кандински" на Раймон Сайсарбитория

3 декември светът отбеляза Деня на баския език. Мария Пачкова , единствения преводач от баски език у нас, гостува в "Нашият ден", за да представи книгата "Традицията Кандински" на Раймон Сайсарбитория . Баската култура се смята за една от най-древните в Европа, като нейният език няма доказана роднинска връзка с нито един от езиците в..

публикувано на 05.12.24 в 09:18