Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дом за българската култура в Лондон

Сградата на Българския културен институт в Лондон

„Представяне на достиженията на съвременната българска култура”, на „културно-историческата памет и мястото на българската нация”, „заслугите ни към световната цивилизация пред чуждестранната общественост”, както и „пропагандиране на българската култура” – това са накратко посоките на дейност на българските културни институти в чужбина според изискванията на Министерството на културата.
Как се осъществява всичко това с малко хора, с амортизирана материална база и най-вече с малко средства? Звучи невероятно, но един от българските културни институти в чужбина – този в Лондон, Великобритания, успява да направи невъзможното и достойно да присъства на културната карта на града. Зад всеки обществен успех у нас знаем, че стои определена личност. В случая това е директорката на Културния ни институт Светла Дионисиева, която отстоява амбициозната си програма и задачата да направи българската култура разпознаваема в Лондон. За работата на Културния институт чуйте Стефан Димитров, Владимир Пенев и Снежина Петрова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Скулптури от пепел в изложбата "Активни и реактивни сили" на Йоула Хаджигеоргиу

Самостоятелната изложба на кипърската художничка Йоула Хаджигеоргиу е със заглавие "Активни и реактивни сили". Куратор е Стратис Пантазис. Името на експозицията идва от главата "Активно и реактивно" от книгата "Ницше и философията", в която френският философ Жил Дельоз анализира твърдението на Фридрих Ницше, че цялата реалност на съществата е сила..

публикувано на 09.12.24 в 16:10
Уилям Шекспир

Изкуството в мен: Загадъчният Шекспир

Шекспир е жена.  Шекспир е много хора наведнъж.  Шекспир е семейство – двойка аристократи.  Версиите са десетки! Около гениалните винаги витаят въпроси, тайни, завист и нездраво любопитство, а  най-гениалният Уилям Шекспир е неизменен обект на конспирации.  Кой всъщност е автор на Шекспировите творби? Много хора подкрепят тезата, че Шекспир..

публикувано на 09.12.24 в 15:59

За първи път роман на аржентинската писателка Селва Алмада на български език

Двамата приятели Енеро и Ел Негро заедно със сина на техен наскоро починал приятел са на риболов и успяват да уловят огромен скат в реката. Оттам се заплита историята, в която Селва Амада въвлича читателя, за да завърши с насилие, което сякаш сме предусещали във всяка дума и кратко изречение на талантливата аржентинска писателка. Атмосферата на..

публикувано на 09.12.24 в 13:25
Антон Митов и Милена Димитрова

Милена Димитрова – за новата си книга "Десет велики българолюбци"

Милена Димитрова е дългогодишен журналист, работила е в различни медии, носител е на български и международни журналистически награди. Автор е на15 книги. Била е също дипломат, съветник в Европейския парламент, хоноруван университетски преподавател, лектор, сертифициран от BBC World Service Trust. Експерт е към мрежата на Transparency..

публикувано на 09.12.24 в 12:35

146 години Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий" – мисия във времето

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" осъществява своята мисия във времето и пространството вече 146 години. С какви мисли посрещаме празника и какво кодираме в бъдещето – в  навечерието на годишнината в "Terra Култура" разговаряме с проф. д-р Красимира Александрова , директор на НБКМ. "Националната библиотека е жив..

публикувано на 09.12.24 в 12:21