Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фичър за един кандидат за Нобелова награда за мир – 5 април, 15.30 часа

Ирена Сендлерова била категорично против това животът й да бъде определен като героичен и многократно казвала, че това, което е направила е малко, недостатъчно, и затова я мъчи съвестта.
Когато през 1939 година Полша е окупирана, Ирена Сендлерова като сътрудничка на варшавското Управление на здравеопазването и член на полската организация Съвет за помощ на евреите „Жегота” често посещава Варшавското гето и се грижи за болните деца. Същевременно организира тайното извеждане на деца от гетото, които после са били изпращани по специални канали към нови католически семейства, манастири и детски домове в Полша. Това продължава 4 години. Извежда децата от гетото, като ги скрива в линейки, пожарни коли, дори в канализационните колектори, веднъж скрива едно под полата си и успява да го изведе. Арестувана е от Гестапо на 20 октомври 1943 година и подложена на мъчения, но отказва да съобщи имената и да посочи следите на спасените деца. Осъдена е на смърт, но не е разстреляна в деня на екзекуцията, защото германският офицер, която я охранявал, бил подкупен от „Жегота”.
Става дума за 2500 деца.
СнимкаПрез 1965 година израелският музей на Холокоста „Яд ва-Шем” я удостоява със званието „Праведници на света”. През 2006 г. полският президент и премиерът на Израел издигат кандидатурата й за Нобелова награда за мир, но наградата е връчена на вицепрезидента на САЩ Ал Гор. Много новинари оценяват този факт като най-големия срам в историята на Нобеловите награди.
Децата, спасени от Ирена Сендлерова, в един много по-късен етап от живота си научават кои са, какво точно им се е случило и какво ги свързва. Елжбйета Фицовска, един от героите на фичъра „На онази страна или историята на Ирена Сендлерова”, е едно от тези деца. Когато Ирена Сендлерова умира на 98 годишна възраст през 2008 година, 700 от нейните 2500 спасени еврейски деца, са все още живи.
Цезари Галек е радиодокументалист от Полско радио Заход, Жельона Гура. Носител е на поредица от национални и международни награди, между които и наградата Премиос Ондас.

На 5 и 12 април от 15.30 часа ще чуете фичъра на Цезари Галек, чийто главен герой е Ирена Сендлерова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приключенията на паячето Ай

Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..

обновено на 30.03.25 в 18:05

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35