Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Софиянски за музея и българския преход

От началото на този месец в общественото пространство не стихва отзвукът от провокативната идея на Калоян Илиев-Кокимото, да представи преди Великден своя проект „Еротична нотка в колелата на християнската машина", в градската галерия на Варна. Изложбата, в която авторът представя колажи на свещеници с изплезени езици, беше „забранена” от Варненската митрополия и не можа да се открие на 5 април.
Няколко дни по-късно и Общинския съвет на Варна излезе с решение, че такава изложба не може да бъде показана в Градската художествена галерия на морската ни столица. Като мотив беше посочено, че процесът на опазване на културното наследство, в който активно  участва галерията, чрез която държавата осъществява своята културна политика, се реализира в тясна връзка с всички компетентни държавни и общински органи, както и със Светия синод към Българската православна църква. Което вероятно означава, че тези институции помежду си трябва да действат и изразяват мнение в пълно единодушие, подкрепяни от неправителствени организации и гражданското общество
Този сблъсък на мнения отново ни накара да да се замислим за свободата на твореца и има ли място цензурата в едно демократично общество.Какво се случи с българската култура в периода на този безкраен преход, който и до този момент продължава? И не е ли време да създадем и един Музей на българския преход? На тази тема разговаряме с нашия събеседник Стефан Софиянски. Той е министър-председател на служебното правителство на България от 13 февруари до 21 май 1997 г., бил е кмет на София 9 години, 7 месеца и 17 дни, спечелил три последователни мандата след 1995 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Проф. Джън Дзин

Проф. Джън Дзин представя артпроекта "Пастир на светлината"

С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project.  В ефир превежда Преслава Павлова. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано,..

публикувано на 24.02.25 в 11:44