Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Мишев за универсалния талант на Иван Андонов

Снимка: БГНЕС

Миналата година по това време Люба Маричкова, съпругата на режисьора Иван Андонов, събра и издаде една книга със спомени на приятели и колеги за него. Първият текст там е негов, писан е през 2004 г. и не е довършен, но като че ли е знаел, че тази книга ще започне именно с него. Започва така:

Сега, когато ме гонят срокове, започнах много да анализирам, дълго да обмислям… Изобщо пипкам се и си уморявам картините… Винаги мога да замажа някоя картина и да започна отново. На чисто! Но съмненията все остават, дори под замазката. Пикасо е рекъл: „Аз не търся! Аз намирам!” Аз пък се съмнявам! Никога не съм се харесвал, но съм искал другите да ме харесват. И то много! Всъщност не мен, а нещата, които правя. Първото ми намерение беше да стана художник, но младежката ми глупост ме накара да мисля, че художниците живеят твърде самотно и затова се обърнах към режисурата. Още не знаех прелестта на самотата…

Пиша тези редове и не знам дали отново ще ме развълнуват спомени за радости и тревоги, загуби, успехи и падения, но знам как ще ме заболи от тръните на грехове и грешки, които никога не мога да поправя. Не вярвам в изкуплението, а индулгенциите няма откъде да купя. На моите години всеки нормален човек е разбрал, че няма правда, няма справедливост и няма да получи компенсация. Поне на този свят. За Онзи гаранция няма!


Актьор, художник, кинорежисьор, сценарист, създател на анимационни филми, естет в широк и тесен смисъл, той ни остави едни от най-големите български филми - „Покрив”, „Черешова градина”, „Дами канят”, „Бяла магия”, „Вчера”, „Вампири, таласъми”... Най-характерната му черта беше талантът, който беше универсален. Покорни му бяха всички жанрове и обичаше да провокира по различен начин…

По повод 80-годишнината от рождението на Иван Андонов помолих писателя Георги Мишев, сценарист на два от неговите филми, да разкаже спомени за него.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Германската писателка Джаки Томе за стените вън и вътре в нас

В рамките на Есенните литературни срещи в София гостува германската писателка и журналистка Джаки Томе. Тя спечели известност с книгите си "Една жена – една книга", "Празнувай бръчките си, както дойдат: книга за всички, които остаряват", "Моменти на яснота", които бързо се превърнаха в бестселъри на немскоезичния пазар. Двете ѝ последни книги са..

публикувано на 01.12.24 в 13:05

Слави Панайотов с "50 забравени места в България"

Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..

публикувано на 30.11.24 в 11:40

"Сурови перспективи" на Тодор Рабаджийски

Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата.  Авторът..

публикувано на 30.11.24 в 09:35

Начо Герерос е очарован от българската публика

Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..

публикувано на 30.11.24 в 09:10

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51