Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Музика от извора”: Музиката на Евразия”, IV част

В „Музиката на Евразия - 4” се спряхме на музикалното наследство на „последните номади” на Европа, както понякога наричат унгарските племена заселели се в Панония през Х в.
Може би унгарските племена най-добре представят идеята, че Евразийските степи са мост между двата континента - Европа и Азия. Те са угро-фински народ, населяващ степите на юг от Урал, който по времето на разцвета на Хазарския хаганат през VІІ–Х в. напуска своята прародина и става част от хаганата като се заселва в украинските степи. Към края на Х в. притисната от печенегите и подтиквана от Византия конфедерацията на унгарските племена води войни с цар Симеон. През 896 година начело с вожда си Апард те преминават Карпатите и се заселват в Панония, където постепенно изтласкват българските управители от тези области. В 1000-ата година унгарския крал приема християнството от Рим и така влиянието на западноевропейската култура включително и в музиката става много силно.
Бъдете с нас, за да се насладите на старинна и фолклорна музика от Унгария и народите, които формират нейната богата музикална култура, а те не са малко: гърци, унгарци, румънци, кумани, печенеги, немци, руснаци, евреи, цигани, турци, арменци, татари. Унгарската музикална традиция успешно смесва различни по език и произход песни, така както е било в миналото, а и днес.

27 май
ВИЖТЕ ОЩЕ

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32

Десислава Борисова – млад учител и финалист на FameLab 2025

Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..

публикувано на 06.05.25 в 14:19
Проф. Вайсилов, проф. Петков и проф. Александров

Трима изследователи от СУ с публикации в едно от най-престижните научни издания

В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски":  проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...

обновено на 06.05.25 в 13:44