Рано сутрин благоуханието от цъфтежа на прочутата маслодайна роза потапя в своята упойваща сладост цялата Розова долина. При изгрева на слънцето ароматът на нежните цветове, окъпани в роса, е най-силен. Наситен, завладяващ, успокояващ или опияняващ – в зависимост от сетивата на човека и от психическото му състояние. Омагьосващата сила на Роза Дамасцена се дължи на етеричното масло, чийто неподражаем аромат се формира от повече от 280 съставки. И никоя човешка душа не владее познанието и майсторството на сътворението на това масло. Легендите му придават божествено начало или зараждане от пречистата девича красота. Именно затова вярващите в бога и в любовта, в свещеното тайнство на тези покровители на нашия свят, закичват с рози себе си и хората, които обичат.
Царицата на цветята Роза Дамасцена е коронована сред сестрите си заради благоуханното и целебно масло, скрито в ефирните листа на цветовете й. Тя е царица и на поредицата за етерично-маслените култури в нашата „Радиоенциклопедия”.
Божията благодат се е изсипала над България и е създала тук най-добрите условия в света за отглеждането на маслодайната роза. Заедно с останалите уханни и богати на етерични масла растения тя сплита един огромен венец, в който се редят и лавандула, мента, невен, маточина, босилек, градински чай, мащерка, хвойна и още много, предимно диворастящи растения.
Поредицата за етерично-маслените култури ще ни даде знания за тях, за ценните им масла и останалите добивани продукти, които намират широко приложение в живота ни. В медицината, в хранително-вкусовата, парфюмерийната, козметичната, та дори и в оръжейната индустрия. Започваме с опознаването на самите растения от разказите на професор Недко Недков, асистент Веселина Баджелова и асистент Мариан Пашев от Института по розата и етерично-маслените култури в град Казанлък.
Добре дошли в нашия ИСКАМ БЕБЕ – виртуален дом! Влизайте смело! Докато четете тези редове, със сигурност от другата страна на виртуалния Ви свят стои някой, който също като мен и теб има мечти, страхове, напиращи сълзи или желание да изкрещи на целия свят: "Искам да мога да плача, да се радвам, да говоря с някого. Искам дете! Искам го с цялата си..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята, завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата –..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg