Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Етерично-маслени култури”: Извличане на етерични масла

| обновено на 12.05.16 в 14:20 БНР Новини
Снимка: iremk.net

Откриването на дестилацията дължим на древните алхимици в Китай, Египет и Гърция, които най-вероятно независимо едни от други открили този важен и сега процес. Благодарение на него става възможно и получаването на розова вода. В най-стари времена го постигали чрез единична дестилация.
„Българският розопроизводител използвал двойната дестилация за добиване на розова вода и на розово масло. Метод, който той познавал отдавна при варенето на ракия. Много изследователи твърдят, че двойната дестилация е дело на производители от други страни на Европа. Проучването на арабски източници, обаче, показва, че в тях няма данни за използването на двойна дестилация”. Твърдение на историка Косьо Зарев в книгата му „Българското розопроизводство и традиционната култура”.
В нея той отбелязва още: „Минималното количество розово масло, което се получавало, се продавало на араби и индуси. Но в края на осемнадесети и началото на деветнадесети век то започнало да се търси в големи количества на европейските пазари от парфюмерийните къщи. И тогава двойната дестилация, която използвал българският розопроизводител, довела до утвърждаването на българското розово масло като ненадминато по количество и качество”.
Доктор Косьо Зарев е създател на Музея на розата в град Казанлък, разположен на територията на Института по розата и етерично-маслените култури. Сред ценните експонати там са и стари медни казани за варене на розовия цвят и за получаване на розова вода и розово масло. За историята на розоваренето и за методите на извличане на маслата от етерично-маслените култури разказват специалистите от института доктор Ана Добрева, инженер Айша Хайрол и асистент Веселина Баджелова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05