Депутатите трябваше да обсъдят две предложения за произвеждане на национален референдум - на президента Росен Плевнелиев и на Инициативен комитет, за това дали да бъде въведено задължително гласуване, дали да има мажоритарен избор и електронно гласуване. ГЕРБ иска допитването да бъде заедно с предсрочните избори. Лидерът на БСП Сергей Станишев се обяви миналата седмица за задължително гласуване. Той беше подкрепен от ГЕРБ, "Атака", "България без цензура" и Реформаторския блок. Независимият депутат Румен Йончев внесе от името на "България без цензура" предложение в деловодството на Народното събрание за въвеждане на задължително гласуване. Предлаганата промяна в Изборния кодекс предвижда поощрения за гласуващите и глоби за нежелаещите, обясни Йончев:
Глобите са от 10 до 50 лева, като при повторно нарушение, т.е. на следващи избори не бъде изпълнено задължението, те се увеличават. Максимални усилия за отваряне на секции в чужбина. Ако държавата не им осигури възможност да гласуват, те да бъдат освободени от наказателната мярка. Има защита и за онези, които са в нетрудоспособно състояние, не могат да се придвижват.
Парламентарната комисия по правни въпроси обаче не можа да стигне до решение на заседанието си вчера. Предложението, внесено от Инициативния комитет, настоява за допитване по три въпроса: дали гласуването да стане задължително, дали да има мажоритарен избор на депутати и дали да се въведе електронно гласуване.
Ситуацията по време на заседанието се усложни, след като основните поддръжници на задължителното гласуване ГЕРБ и БСП влязоха в принципно несъгласие за начина на формулиране на решения на комисията. Янаки Стоилов от БСП настоя правната комисия да подложи на гласуване поотделно въпросите, формулирани в искането, с аргумента, че левицата на този етап поддържа само условието за задължителен вот. От ГЕРБ обаче контраатакуваха, като поискаха обединяване на въпросите за задължителното гласуване и за електронното гласуване. В крайна сметка Янаки Стоилов настоя комисията да не излиза с решение.
Президентът Росен Плевнелиев припомни, че мотивите му за провеждане на референдум за изборното законодателство са изпратени в Народното събрание преди повече от четири месеца. Той каза това в отговор на поканата на председателя на парламента Михаил Миков да запознае депутатите с позицията си. Плевнелиев посочи, че мотивите му са публично достъпни и в обръщението му от края на януари. От пресцентъра на президентството припомнят, че държавният глава много пъти е аргументирал пред гражданите и институциите искането си за допитване до народа.
В НС ще се дискутира искането на президента за референдум, свързан с избирателната система, ще има дебати и по подписката на Инициативния комитет, който също настоява за референдум. Проф. Георги Близнашки , председател на Инициативния комитет,..
Заместник-председателят на партия ГЕРБ Цветан Цветанов заяви в кулоарите, че парламентарната група отказва да влезе в пленарната зала, защото този парламент е изчерпал потенциала си за всякаква законодателна дейност. Цветанов не се съгласи с..
Председателят на парламента Михаил Миков каза в кулоарите, че от ГЕРБ са провалили нарочно днешното заседание, защото не желаят провеждане на референдум. Миков обяви, че ще свика извънредно заседание най-вероятно в началото на следващата седмица...
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg