Така се нарича изложбата, която е част от Националната програма за почитане на 100-годишнината от битката при Ключ (29 юли 1014 г.) и от смъртта на цар Самуил (997-1014).
Какво знаем и какво сме позабравили от училищните уроци по история за владетеля, за силата и мъдростта на неговото управление в мирно и в съдбовно време? Какъв е бил животът на предците ни тогава?
Изложбата дава отговори на тези въпроси чрез постери със средновековни миниатюри, каменни надписи, историко-географски карти, археологически материали и текстове от стари хроники…
Годишнината е значима, периодът - изключително драматичен в историята на страната…Победи, грешки, поражения…Как да се подберат материалите, за да не бъде просто среща на публиката с поредните документирани места и обекти, а вълнуващ разказ, макар и за отдалечени във времето събития? В съдбата на Самуил може да открием не по-малко разтърсваща шекспирова трагедия. Къде е границата на стоицизма в личното емоционално пространство на владетеля, комуто се пада тежката орис да види осакатените си воини?! Как предците ни са се борили за отстояването на независима българска държава?
Постерната изложба е подготвена съвместно от Националния археологически институт с музей при БАН и Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев” при СУ „Св. Климент Охридски”. През август 2014 г. жителите и гостите на София вече имаха възможност да я разгледат. Тя ще бъде показана и в други градове, както и в чужбина.
Как, обаче, напълно безплатно могат да я получат, като линк, и да я покажат на своя територия училища и общини в цялата страна? В предаването „А сега накъде” полезна информация дава доц. д-р Людмил Вагалински, директор на НАИМ при БАН.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg