Четвърт век след началото на политическите промени у нас социологическо проучване на "Галъп интернешънъл" показва, че едва 1 процент от българските граждани оценяват периода след 10-и ноември 1989-а г. като напълно успешен. 27 на сто от хората мислят, че това са напълно загубени и тежки за народа години. Случилото се в последните 25 години беше тема на дискусия на политолози и социолози от новото поколение.
Данните на "Галъп интернешънъл" са от началото на септември тази година. 17 на сто от българите оценяват годините между 9-и септември 1944-та и 10-и ноември 1989-а като напълно успешни, а шест на сто вярват, че това е загубено и тежко за народа време. Според Първан Симеонов от "Галъп интернешънъл" ключовите години след началото на прехода са 1997-а и 2001-ва, когато начело на държавата застават съответно Иван Костов и Симеон Сакскобургготски.
Подобна е и ситуацията с кабинета на Бойко Борисов, защото нещата горе-долу изглеждат сходни. Вие можете да видите колко скоростна е загубата на този кредит на доверие при Сакскобургготски, колко по-плавна е, примерно, тя при Костов и най-вече при Борисов и колко всъщност съвсем плавна е, да речем, при Станишев или при Орешарски, само че от доста ниска точка.
Че сме на ръба на нов преход, смята Петър Николов от Института за дясна политика.
Поколението, което е на 40 години през 1990-а година, е поколение, израсло в лъжа, осъзната лъжа. Преходът формално свърши 2007-а, реално той свършва сега, 25 години след началото, по една проста причина, сега свършва поколенческият преход, заяви Петър Николов от Института за дясна политика.
.
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg