Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Тайнствените обиталища”: Мировяне – античният чифлик

Разкопки на античния град Сердика
Снимка: БГНЕС

Заради бурното изграждане на София, повечето археологически проучвания са правени главно в центъра на столицата. Софийското поле остава абсолютна tabula rasa, бяло петно върху научната историческа карта чак до наши дни. Колко са античните вили и чифлици в региона? Нали все някой е трябвало да изхранва немалката аристокрация и администрация в укрепена Сердика.
По време на Римската империя, градът е бил важно пресечно място на европейски транспортни посоки от север-юг и изток-запад. Тук е ставал изключителен обмен на култури: върволица от народности, племена, нрави, обичаи. И вкусове. Каква прелюбопитна картина за извънградския бит разкриват находките от античния чифлик? Не е шега - някога по нашите земи са се отглеждали аспержи. Нямало е домати, картофи, тикви и тиквички, просто защото Колумб още не е открил Америка. Но аспержи тук, в пределите на Римската империя, са се готвели. И това, според данни на археолозите, е продължило доста дълго време...  
През XXI век учените отварят нова глава в историята - за живота на обикновения човек в древното ни минало. Разказват археолозите Иво Чолаков и Владимир Славчев.
 

26 ноември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40