Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Снимка: сдружение "Приятели на морето - Бургас"

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие.

Водолази - членове на сдружението описаха най-интересните и посещавани подводни обекти, разположени на морското дъно по Южното Черноморие, включващо акваторията от гр. Несебър до с. Резово и ги обозначиха в подробна карта. Разказът е на Татяна Байкушева.

"В тази карта фигурират 28 обекта, които са активни за водолазите основно. Те се намират в много живописни местности и са подходящи за посещение и от любители на природата. На обозначените места могат да се гмуркат не само водолази, но и гмуркачи с маска и шнорхел. 

Сред най-красивите и впечатляващи обекти от тях са скалното образование Крокодилът, което се намира на юг от Приморско, каменните кораби до Синеморец, малките Дарданели до Варвара и други. Част от обектите са подходящи за посещение само от водолази – например потъналите кораби "Пионер", "Родина", "Сани", "Мопанг", "Шефак" и още останки от потънали кораба, като трябва да поясня, че те не са археологически обекти, така че могат да бъдат свободно посещавани от водолази. 

Целта на тази карта бе именно тази – възможност за свободно посещение. Подводната карта я има на сайта на сдружението "Приятели на морето - Бургас“. Тя е била изработена от д-р Стефан Меринчев и сина му Павел Меринчев, както и от Стоян Димитров, Йонко Димитров и Николай Желев. Те описаха обектите, направиха им снимки и събраха информация за всеки обект. Тези хора поставиха и табели, на които има малка карта и обозначение, за да могат посетителите лесно да се ориентират.

Средствата за реализацията са осигурени от фонда "Приятели на морето - Бургас", сподели в ефира на предаването "Следобед за любопитните" Татяна Байкушева.

Сдружението ежегодно организира много интересни събития за любителите на подводния спорт.

Цялото интервю на Ани Костова с Татяна Байкушева от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.


Снимки – сдружение "Приятели на морето - Бургас"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40