През 2011-та година съвместно с WWF или Световният фонд за дивата природа и организацията "Приятели на Европа" започват тригодишен проект "LiveWell for Life", който е финансиран от фонда на Европейската комисия за опазване на околната среда "Life+".
LiveWell for Life играе ключова роля в дебата за здравословната диета на европейците. Проектът гледа към здравето, храненето, въглеродните емисии, достъпността и демонстрира това как ниско въглеродните диети могат да ни помогнат да постигнем намаляване на емисиите на парниковите газове от хранителната верига, която има в Европа.
Освен това проектът е изследвал три европейски държави: Швеция, Франция и Испания и изследва традиционните хранителни навици на тези страни. С това се появяват и 5 лесни стъпки, които могат да ни донесат по-здравословен начин на живот.
Първата: яжте повече растения - плодове и зеленчуци.
Втората: яжте малко по-малко месо отколкото ядете нормално. Можете да ядете месо, несъмнено е много вкусно, но е добре консумацията му да бъде редуцирана: както за наше здраве, така и заради планетата ни.
Третата стъпка е да изхвърляме по-малко храна, данните за Европа са, че домакинствата изхвърлят 30% от храната си, както и големите вериги магазини и ресторанти.
Четвърто правило за по-здравословно хранене е, когато пазарувате храна, следете стандартите и етикетите на продуктите: добре е, те да са сертифицирани или нещото, което ви казва как е произведена стоката, която взимате.
Петото е да разнообразявате храната си колкото можете, повече. Защото в момента, ако видите какво разнообразие от растения и животни има по света, особено растения, ще се замислите, че ние използваме за храна една много малка част от тях.
Повече подробности чуйте в интервюто на Юлия Владимирова в Европейския парламент в Брюксел, на една от демонстрациите на проекта пред граждани, тя разговаря с Ерик Геритсен, официален представител на проекта "LiveWell for Life".
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg