Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и Румъния – 135 години дипломатически отношения

Работен момент от конференцията „Музеят – идеи за културен туризъм”
Снимка: Национален исторически музей
2014 година е юбилейна в историята на дипломатическите отношения между България и Румъния. По повод на тази годишнина на 15 октомври в Дома на Европа в София, беше организирана конференцията „Музеят – идеи за културен туризъм”. Това е поредната проява от събитията, реализирани в рамките на проекта „Обединена Европа и нейното културно наследство”, посветени на популяризирането и социализацията на европейското културно наследство. Конференцията се осъществи под патронажа на Н.Пр. Антон Пакурецу, извънреден и пълномощен посланик на Румъния в София, със съдействието на Информационното бюро на Европейския парламент в София.
Официални гости бяха Адина Ренцеа, директор на националния музей „Котрочени” и Даниела Мастромарино от румънската национална Агенция за туризъм. Проектът „Обединена Европа и нейното културно наследство” се реализира от 2011 г. по инициатива на фондация „199” и има за цел да допринесе за развитието на комуникациите и сътрудничеството между музейните институции от България и от страните членки на Европейския съюз, както и да съдейства за изпълнението на съвместни проекти в областта на културното наследство, с участието на експерти от Обединена Европа.
„През последните пет години трябва да се отбележи, че нараства броят на български културни институции, които все по-активно желаят да установят контакти със свои колеги от Румъния. Много повече са румънските културни дейци, които присъстват на престижни форуми в България и участват в изложби, театрални спектакли, концерти, научни симпозиуми. От своя страна посолството организира също редица събития, за да може българската публика да се запознае с културното наследство и културното развитие на съвременна Румъния. Конференцията „Музеят – идеи за културен туризъм”, е едно от доказателствата за големите перспективи и възможности за разширяване на сътрудничество между нашите две страни.” Това сподели посланик Пакурецу по време на откриване на конференцията.
Н.Пр. Антон Пакурецу, извънреден и пълномощен посланик на Румъния в София, беше гост в предаването, с когото разговаряхме за културните връзки между нашите две страни и за съвместните културни изяви в следващите месеци.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Проф. Джън Дзин

Проф. Джън Дзин представя артпроекта "Пастир на светлината"

С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано, изследващо поезията на..

публикувано на 24.02.25 в 11:44
Ерих Кетснер

Изкуството в мен: 126 години от рождението на Ерих Кестнер

Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..

публикувано на 24.02.25 в 11:21

Жената след 40!

Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство?  Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40".  Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..

публикувано на 24.02.25 в 11:00