Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приказният Дворец на дожите

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

През 1305 година , по предложение на един от управниците на Венеция, дожът Себастиано Дзиани, е построен нов дворец в готически стил – известният днес Дворец на дожите – и до днес една от най-красивите сгради в града. Долната му част е построена върху множество колони. Три от тях символизират опорите на държавата. Те се различават от останалите по това, че над капителите им са изобразени скулптури на личности от Стария завет. Колонадите над тях са свързани с арки. Във вътрешната част на фасадата се простира открита лоджия – това е вид закрита тераса, украсена с мраморна дантела. Над нея се извисяват фигури на ангели.
На единия от двата балкона в централната част на сградата се показвал дожът, когато трябвало да произнесе реч. Над тях се извисяват скулптури, символи на Правосъдието и Венеция.
Към вътрешността на палата отвеждала Стълбата на Гигантите. Нарекли я така, заради двете големи статуи на Нептун и Марс. Те показвали могъществото на Венецианската република по суша и море. На Стълбата се провеждали тържества, чествания и церемонии. Най-пищни били тези, на които избирали главния дож, този, който управлявал Венеция.
Многобройните вътрешни помещения на двореца са богато украсени с дървени панели, великолепни позлатени резби, чудесни картини, рисувани от най-добрите венециански майстори. Век по-късно построили и останалите помещения, в които се събирали дожите. На първия етаж разположили съдебните кантори, канцеларията и Морското управление. Над тях били избирателната палата и апартамента на дожа. В тях се влизало по великолепна стълба, направена от чисто злато. Тук се намира най-голямата зала в цяла Италия - тази на Големия съвет, с дължина 54 метра. Тя е украсена с картини на Якопо Тинторето и Паоло Веронезе.
Дворецът на дожите се смята за едно от най-значителните архитектурни постижения на Венеция.
Още за Двореца на дожите и за пищния палат Ка Д ‘Оро в приказния италиански град ще научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца”.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00