В най-голямото танцово-театрално събитие за мен този месец се превърна прожекцията на спектакъла „Джон” от програмата NT Live на Британския национален театър в Cinema City /Mall of Sofia/.
За мен танцовото изкуство е най-живото музикално-сценично изкуство, което върху класическа или съвременна музика с езика на движението може да изрази и най-дълбоки вечни и съвременни послания, и чувства. Това е, към което се стреми и съвременната оперна и балетна режисура в класическите шедьоври, но нов шедьовър рядко се ражда и често си казваш: "По-добре да си гледам стария шедьовър в истинския му вид!" В съвременното живо изкуство пък често творците толкова се заиграват в разработването на новия музикален или хореографски език, че сякаш изразните средства се превръщат във висша цел, а не посланието. В „Джон” от сцената на Британския национален театър гледах истински physical theatre, който и ме развълнува и завладя с хореографията и режисурата си, и ми донесе дълбоки послания.
„Джон” е спектакъл на световноизвестната английска танцова компания DV8, която е осъществила 18 танцови театрални представления и 4 телевизионни филма, удостоени с повече от 50 национални и международни отличия. Когато я създава през 1986 г. Лойд Нюсън вече има богат танцов опит зад гърба си и нови идеи за танца в главата си. Постепенно стига до синтеза на танц и слово. Неслучайно, като имам предвид, че е завършил психология в Университета в Мелбърн.
Създавайки „Джон” Лойд Нюсън е разговарял с повече от 50 мъже, задавайки откровени въпроси за живота им, за домашното насилие, употребата на наркотици, любовта и секса. И един от тези мъже е Джон. Така се ражда историята по действителни случаи, подходяща за зрители над 18 години. Но не бих определила „Джон” като натуралистичен, вулгарен или тежък спектакъл. Тежък е колкото един хубав филм от категорията драма. И много актуален, независимо колко далече от собствения ни живот може да изглежда тази тематика. Но човек си тръгва от салона не потресен или угнетен, а носейки позитивни послания за толерантност и отговорност.
Поради големия зрителски интерес ще има повторно излъчване на спектакъла на 18-и февруари от 19 часа.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg