Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Магията на камерната песен": Романтизмът и народната песен

Романтизмът се заражда - в общи линии - като протест срещу рационализма на Просвещението. Извежда на преден план емоционалността и интуицията, емоциите стават източник на естетически опит. Издига индивидуалността в култ. Заменя космополитизма с внимание към националното. Обръща се към древните обичаи и народното творчество, които издига на висок естетически и етичен пиедестал.
Романтизмът е твърде разтеглив във времето: някои музиколози го поставят приблизително от началото на IX до средата на XX век. Защото изживяването на романтичното е предпоставено по различен начин в индивида или в нацията, то се определя и от националния темперамент, и от естетическия опит и пр. За романтиците песента става център, олтар на съкровеното, на индивидуалното, чието ядро те откриват в народната песен.
В предаването ще звучат аранжименти или авторски творби, чиито образци са народни песни от различни точки на Европа. Ще видим как Брамс превръща в художествен бисер скромната немска песничка, как непретенциозните песнички на Шопен подсказват на Лист богат клавирен материал; завладяващия темперамент на неаполитанската тарантела - така, както я е чул Росини; ще слушаме и претворени в по-ново време, но с романтичен патос, италиански песни от Ермано Волф-Ферари, песни от репертоара на Юси Бьорлинг, които шведите определят като „шведски национал-романтизъм”. Романтизмът е възхвала на героичната индивидуалност и в този смисъл показателна е голяма част от песенното творчество на българските композитори от първата половина на миналия век: това е романтичният копнеж по героя, възхвала на любовта към хайдутина - ще чуем красивата песен на Марин Големинов „Хайдушко либе”.
Накрая - един поглед към друга култура - куплети върху народни песни от аржентинеца Луис Хианео - ще ни отправи към бъдещи дестинации на музикално-романтичното.

23 февруари




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22