Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Данните за безопасността на храните с български произход продължават да се разминават у нас и в Европейския съюз

Д-р Сергей Иванов от Центъра за биология на храните

Продължават да се разминават данните за безопасността на храните с български произход - у нас и в ЕС. Изводът е липса на реален контрол. Това каза в „Нашият ден- практично“ д-р Сергей Иванов от Центъра за биология на храните. Той коментира публични данни от Система за бързо предупреждение на Европейския съюз (RASFF), където присъства информация за по-голям брой български хранителни продукти с алергени, технологични добавки и различни замърсители, отколкото са регистрираните у нас.
Според д-р Иванов са необходими промени, които да ограничат влагането на т.нар. прат в малотрайните колбаси и другите месни продукти, използван включително и в продуктите, произведени по стандарта „Стара планина”. Той припомни рисковете за здравето при употребата на пилешко месо със завишено съдържание на солиеви разтвори и ветеринарно-медицински остатъци. Препоръча използването на захаросан мед, като застраховка срещу манипулирането му с термична обработка от производителя и обърна внимание на някои неоснователни притеснения, свързани с консумацията на определени групи храни.
Знаем ли какво ядем? Качеството на кои храни остава ниско и дори потенциално опасно? С кои хранителни продукти да внимаваме и на кои да се доверим?


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нарушената власт на традиционните медии

В рубриката " Въпреки мрежата "  гостува Иглика Иванова , член на УС на Коалицията за медийна грамотност с фокус върху европейската и национална политика в областта на медийната грамотност. Тя ни гостува в качеството си на редактор на българската версия на " Уикипедия " . Защо ще говорим за "Уикипедия"? Защото, най-вероятно, изобщо не сме..

публикувано на 16.12.24 в 09:05

Барселона, където сякаш е родена Коледа

Барселона по Коледа - това е едно платно, чийто художник е светлината. Тя танцува с времето и цветовете. Градът, който винаги пулсира с динамиката от туристите, забързания начин на живот, културата и морския бриз, през декември е обгърнат от едно меко, почти интимно вълшебство. Слънчевият вятър носи аромата на испанския коледен сладкиш турон, на..

публикувано на 16.12.24 в 08:58

Царството Божие

На всички ни е известно, че раждането на Спасителя разделя историята на човечеството на два етапа – преди и след Христа. По какви причини става това деление, защо в Стария Завет Бог дава Своето откровение на избрания израелски народ и защо в Новия Завет този народ е отхвърлен и Бог сключва нов завет, с всички повярвали в Неговия Син? Отговор на..

публикувано на 15.12.24 в 09:35
Дамяна Велева

Дамяна Велева: Гласувахме за Пеевски, пуснаха ни лампите

Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести в малка родопска община стигнаха до София", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" корупционните модели и зависимостите на гражданите от властимащити кметове в малките населени места...

публикувано на 15.12.24 в 08:55

Мими Шишкова: Отговорността е в нашите ръце

Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..

публикувано на 14.12.24 в 09:10