Представлението „Мечтата на Наташа” от Ярослава Пулинович ще гостува тази вечер на пловдивска сцена. Спектакълът на режисьора Ованес Торосян, издържан в стилистиката на документалния театър, е копродукция на Театър „Реплика” и фондация „Арт Проджектс”.
Но тази вечер представлението няма да е просто поредният гастрол. Защото актьорите Милена Ерменкова, София Рухова, Ася Димитрова и Александър Томов ще го изиграят в рамките на благотворителния проект „Театър на добро-детелта”, който е част от платформата „Нощ на театрите” - Европейска нощ на театъра. Инициативата има за цел да подпомага театрални каузи чрез изява на млади актьори, режисьори и сценографи и да се превърне в кампания за добротворство в името на изкуството.
Събраните средства от билети за представлението „Мечтата на Наташа” ще бъдат дарени за ремонт на голямата сцена на Драматичния театър „Николай Масалитинов” в Пловдив, която беше изпепелена от пожар през август 2013 година и все още не е възстановена поради липса на достатъчно средства.
Ованес Торосян е един от най-обичаните и талантливи млади актьори в българския театър и кино през последните години. И вероятно малцина знаят, че всъщност не е роден тук, а пристига от Ереван в нашата страна, когато е 6-годишен, през 1993 година - тогава родителите му бягат от арменската столица заради военния конфликт между Армения и Азербайджан в Нагорни Карабах. Проговаря български едва в началното училище, а ето че сега една от мечтите му е да бъде полезен на изкуството в... България.
Представлението „Мечтата на Наташа” можете да гледате тази вечер (18 февруари) на камерната сцена на Пловдивския театър, а в „Артефир” режисьорът Ованес Торосян разказа какви са мотивите му да се включи, заедно с екипа на спектакъла, в благотворителната инициатива „Театър на добро-детелта”.
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg