Три пъти повече деца са лекувани у нас, отколкото в чужбина, чрез центъра "Фонд за лечение на деца" през 2014-а година, сочат последните данни на институцията. Така 1200 деца с тежки заболявания са получили лечение на обща стойност 11 милиона лева, съобщи Надежда Цекулова от Обществения съвет на Фонда. За лечение в чужбина през 2014-а година са финансирани 365 деца, а за лечение у нас 919, като за лечението в чужбина е платено повече - около 7 милиона лева, а за лечение у нас - 4 милиона 276.
Защо децата са извън системата, посочва Надежда Цекулова:
Противно на нагласите, които се създадоха през последните години, това не са децата, които се нуждаят от лечение в чужбина. Децата, които се нуждаят от лечение в чужбина, когато ръководството на Център "Фонд за лечение на деца" работи адекватно, стигат до адекватно и навременно лечение. В България обаче има изключително голяма група деца, които се нуждаят от много интензивна рехабилитация, от работа с психолог, с логопед. Тези деца кандидатстват както пред център Фонд за лечение на деца, така и пред Българската Коледа, така и пред редица частни инициативи.
Изводите са, че около 500 деца годишно у нас се нуждаят от допълнителни средства при рехабилитация, проблеми в развитието, неврологични болести, но те са едва 10 на сто от всички деца с такива диагнози в страната:
Идеята на участието ни в тази дискусия за национална програма за детско здраве е да обърнем внимание на хората, които пишат тази програма, че има такава група деца, както и че те трябва да попаднат във фокуса на внимание.
Водещи лекари по детско здравеопазване ще обучават общопрактикуващи лекари, специалисти и родители от цялата страна за хроничните заболявания при децата. Темите се обсъждат в парламента на форум "България за децата на България". Идеята е да се създаде..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg