Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДКЕВР се разделя на две – за енергетиката и за водоснабдяването и канализацията

БСП: Промяната в Закона ще натовари малките фирми и обикновения потребител

Снимка: БГНЕС

Парламентът ще назначава членовете на Комисията за енергийно и водно регулиране. Това приеха окончателно депутатите с промени в Закона за енергетиката. Комисията ще бъде разделена на две – за енергетиката и за водоснабдяването и канализацията. Новият състав на Комисията трябва да бъде избран до месец след влизането на закона в сила.

Отпадат преференциалните цени за изкупуване на т.нар. "зелена енергия". Новата мярка ще се прилага за всички производители на ВЕИ, които тепърва ще се присъединяват към мрежата, поясни министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Така всички производители на ток от вятър, слънце, биомаса и ВЕЦ-ове ще трябва да продават еленергията си на свободния пазар.

Това намаляване е продиктувано най-вече от това, че ние сме постигнали националната цел - 16.4% към настоящия момент.

Преференциите остават за тока от мощности, работещи с животински отпадъци и торове.

Заради необходимостта от прозрачност се предлага комисията да провежда публични заседания. В интернет пък Комисията трябва публикува предложенията на енергийните и В и К оператори за промени в цените, протоколите от проведените заседания, начинът, по който са гласували членовете на комисията и мотивите на всеки гласувал "против". С друга промяна в Закона за енергетиката парламентът задължи Министерството на енергетиката, Министерството на икономиката и Министерството на финансите да разпишат правилата по какъв ред да бъдат облекчавани големите енергопроизводители от екодобавката към цената на тока. От БСП предупредиха, че това ще натовари малките фирми и потребителите. Таско Ерменков заяви: Когато говорим, че трябва да работим в името и в полза на нашите избиратели, няма нищо по-естествено от това да им дадем достъп чрез този обществен съвет до работата на Комисията по енергийно и водно регулиране.

Делян Добрев от ГЕРБ отхвърли идеята:

Този обществен съвет от сто неправителствени организации или граждански организации може през цялото време да иска справки. Ако го приемем се опасявам, че ще блокираме работата на регулатора.

Предложението на БСП не беше прието. Комисията обаче ще трябва да публикува на интернет страницата си предложенията на енергийните и ВиК операторите за промени в цените, протоколите от проведените заседания, включително начина, по който са гласували членовете на Комисията и мотивите на всеки гласувал "против". 

С друга промяна в Закона за енергетиката парламентът задължи министерството на енергетиката, на икономиката и на финансите да разпишат правилата по какъв ред да бъдат облекчавани големите енергопотребители от екодобавката към цената на тока. 

От БСП предупредиха, че това ще натовари малките фирми и потребителите. Георги Кадиев каза: Трябва ли българските битови потребители да компенсират нежеланието на големи потребители да плащат наравно с всички други, абсолютно справедливо? Каква ви е гаранцията утре коя фирма ще отиде при кой министър, каква преференция ще поиска за кой сектор, колко ще струва това и кой ще го компенсира? Кадиев поиска в замяна на това облекчение да има гаранции за наемане на повече хора и развитие на производството. 

Таско Ерменков допълни, че това предложение няма да стимулира фирмите да бъдат енергийно ефективни. 

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова защити предложението и се обоснова с промяната на политиката на ЕК по отношение на околната среда: Европейската комисия допуска предоставянето на помощ под формата на намаляване на финансовата подкрепа за енергия от възобновяеми източници. Нашето опасениe дали Европейската комисия ще се съгласи с подобен текст, отпада. Ясно са посочени секторите, за които може да има такава държавна помощ. Така че не съществува възможност някой да побере в наредбата определени сектори и да прокарва някакви лобистки интереси.

Таксата "задължение към обществото" замени таксата "зелена" и "кафява" енергия, както и така наречените "невъзстановяеми разходи". По данни на Георги Кадиев, приходите от таксата са около 400 милиона лева годишно, сто милиона от които се плащат от големите производители.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.