17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа.
Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде комедийни. Препоръчваме филмът "Неразделни" на кюрдския режисьор Хасан Демирташ, който може да бъде видян в Евро синема на 28 януари от 18.15 и в кино "Влайкова" на 30 януари от 19.30. Филмът представя трагичният проблем на кюрдското население от югоизточните части на Турция, които биват разселвани през годините заради войната на държавата с кюрдските партизани. Конфликт, който за съжаление продължава и към днешна дата, макар и не само на територията на Турция.
Тази година ще можем отново да видими добилият голяма популярност и у нас турско –германски филм "Любов, дойче марки и смърт" – култов филм, представящ живота и творчеството на турски музиканти в Германия.
Както всяка година друг основен акцент на фестивала MENAR ще бъде иранското кино, чиито продукции по правило не се прожектират в самата страна. Официалната вечер на Иран ще бъде на 18 януари в Дома на киното с прожекцията на филма "В прегръдките на дървото". Специалната изненада на фестивала тази година обаче са и прожекциите на класически ирански филми снимани на 35 милиметрова лента, които ще бъдат показани в кино "Одеон".
Северна Африка ще бъде също подобаващо представена най-вече с филми от Алжир и Мароко, като сред мароканските филми се отличават "Зад кулисите", отличен на фестивала във Венеция, както и комедията "Кръшната Рита".
Друг акцент на фестивала са продукциите от Централна Азия – един регион, който е също доста непознат. Самите организатори от сдружение "Позор" препоръчват казахстанският филм "Където не достига вятърът" като обаче предупреждават, че е доста тежък. Той може да бъде видян в Евро синема на 18 януари от 18.00 часа.
През последните години фестивалът MENAR разбира се разширява своя диапазон с филми и от други региони на света като тази година ще бъдат показани и продукции от Индия и Мали. Индийският "Нежен бунт" например може да бъде гледан на 21 януари в Дома на киното от 18.30 часа, а на 25 януари ще е специалното събитие с документалният филм "Мали 70", който ще бъде представен лично от режисьора му Маркус Шмид, а след прожекцията му отново в Дома на киното ще има парти с афро музика.
Горещо препоръчвам да посетите колкото може повече от прожекциите на фестивала, защото те никога не са били просто докосване до екзотиката, винаги са провокирали социалната съвест чрез представените проблеми и не на последно място по този начин зрителите имат възможността да се потопят дори и за кратко в атмосферата на светове, които всъщност само привидно изглеждат далечни.
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга Токарчук. Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg