Когато английският кинорежисьор Алфред Хичкок посещава Хърватия, остава завинаги впечатлен от нейните природни красоти. За него това е страната на най-красивите залези. Заснема един от приказните залези и го популяризира по целия свят.
Красотите на Дубровник и адриатическите плажове са отдавна известни на любителите на туризма. Но земите на Хърватия са богати и на много недвижими паметници на културата. Шест от тях са под закрилата на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура - ЮНЕСКО. Държавата се присъединява към ЮНЕСКО на 1 юни 1992 г. и заедно с Испания е на първо място в Европа със своето нематериално културно наследство. Като изработването на дантела, джиндижифиловия хляб и други. Това е родината на световноизвестния скулптор Иван Мещрович, както и на физика Никола Тесла. Знаете ли, че хърватите са дали на света много полезни изобретения, като парашута, създаден от Фауст Вранчич и автоматичната писалка - на Едуард Славолюб Пенкала.
И вратовръзката също е измислена в Хърватия още през 17 век. По време на Тридесетгодишната война Франция привлича хърватски наемници, за да се бият на нейна страна. За да се отличат и да изглеждат по-спретнати и елегантни хърватските войници носели шалче, което връзвали по особен начин. Малко по-късно това шалче се приема за основен елемент в униформата на френската армия и не след дълго става най-налагащият се моден и търсен елемент в мъжкото облекло.
За културното наследство на Хърватия разговаряме с Н. Пр. Лйерка Алайбег, извънреден и пълномощен посланик на Република Хърватия у нас.
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. В ефир превежда Преслава Павлова. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано,..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg