Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На рожден ден с Йоли, с музика и с чолбур

БНР Новини
Снимка: Кирчо Стоичков

Облечена е спортно, топло. Потръпва от нетърпение да тръгне на път, сега – не за участие в концерт със Софийската филхармония, където са професионалните й ангажименти на музикант, а за едно старопланинско селце – Малко Дряново, в Южните поли на Средна гора… Там я чакат близки хора, да отпразнуват заедно рождения ден на сина й – Цанко Делибозов, младши.
Навън март с нищо не показва, че скоро трябва да дойде пролетта, поне според официалния календар. От седмица вали сняг. Половин България е потънала в преспи. Уговарям се с Йоли: ще я пусна по-рано да тръгне от студиото, но ще ми се обади веднага, щом пристигне. Дотогава да шофират внимателно! Кима в съгласие и се усмихва мечтателно. Петък вечер е. Какъв хубав празник я чака.
В студиото на гости ми е Йоли, както я наричат всички почитатели на нейните вкусни рецепти. Тя, разбира се, и по време на предаването ще повтаря, че в никакъв случай не се приема за професионален готвач. Само обича да експериментира. Да попада на стари тефтери, в които са записани някогашни рецепти. Да ги връща към живот. Обожава истинската българска кухня, не от ресторантите, а от срещите с обикновените хора в закътаните селца. Там все още може да се открие по нещо от опазената традиция. Йоли винаги е готова да извади, като вълшебница от ръкава си, някоя от тези простички рецепти за вкусни, позабравени ястия. Знаете ли как се приготвя чолбур? Имайте търпение, ще чуете рецептата.
В останалото време тя е Йоланта Делибозова. Свири на виолончело. Пъпът й наистина е хвърлен върху покрива на концертната зала в родния Бургас. Баба й я орисала да се занимава с музика, но и с кулинарни вълшебства. Това е да си имаш баба, която не само се казва Йонка, а Йонка Одисеева!
Животът на Йоли е като магическо колело, задвижвано от музика, кулинарни изкушения и сладко-тръпчиви преживявания… Има ли някаква тайна как най-добре стават нещата? – Йоли знае: във всичко, което човек прави, винаги трябва да слага щипка любов. Нали не сте забравили обещаната рецепта за чолбур.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Михов

Изработването на квантов компютър се подготвя усилено у нас

Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..

публикувано на 25.02.25 в 10:15

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15