12 от общо 16 - те общинските здравни заведения – търговски дружества в Община Пловдив ще завършат финансовата 2014 година с приблизителна обща печалба от 1 милион и 99 хиляди лева. Това съобщи за Радио Пловдив ресорният зам.-кмет в Община Пловдив Минко Кафтански. Първенци са МБАЛ „Св. Пантелеймон” с 610 хиляди лева, следва Комплексния онкологичен център с 333 хиляди лева.
На загуба от 520 хиляди лева завършва МБАЛ "Св. Мина". Списъкът се продължава от ДКЦ 4, Медико-техническата лаборатория и Центъра за кожно - венерически заболявания.
Според Кафтански, силната конкуренция в сектора, както и текучеството на лекари и следващите ги пациенти са основните причините за финансовите загуби на част от общинските здравни заведения. По думите му, в Пловдив има 115 медицински заведения, между които 21 болници и 33 медицински центрове.
"Затова и в бюджета на града за 2015 година са предвидени 693 хиляди лева за дофинансиране дейността на общинските лечебни заведения", подчерта той.
„Пловдив е на едно от първите места по брой лечебни заведения на глава от населението. Колкото са повече лечебните заведения в една страна, толкова повече парите не достигат”, коментира от своя страна и председателят на Комисията по здравеопазване в ОбС на Пловдив д-р Димитър Христозов. Според него, въпреки ситуацията на конкурентна борба, общинското здравеопазване оцелява.
Печеливши са две от общинските предприятия – „Паркиране и репатриране” и Общински пазари.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg