В 00.45 часа настъпи астрономическата пролет.
При настъпването на пролетта, при движението си слънцето пресича пролетната равноденствена точка и от южната небесна полусфера преминава в северната. Денят на пролетното равноденствие не се променя значително в годините. Малките разлики се дължат на особеностите на земната орбита, която не е идеално кръгла.
Точният момент на настъпването на астрономическата пролет е в нощта на 20-и срещу 21-ви март, затова и вчерашният, и днешният ден са равни, каза доц. Валери Голев от Физическия факултет на Софийския университет:
Няма точен брой дни върху земната орбита. Земята се движи. Не за 365 денонощия или 366, а от 365 и 1/4 и съответно вие натрупвате една такава разлика чисто календарно, не се дължи на някаква особеност на движението или на Слънцето, или на Земята.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg