Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Панаирите по българските земи до Освобождението”: Узунджовският панаир

БНР Новини
Узунджовският панаир е бил един от най-големите в Османската империя и най-голям в българските земи.
Панаирът край малкото селце в „дългото поле“ води началото си от пътна станция, в която войските, пътешествениците и дипломатите намират подслон при придвижването си по стария „диагонален път“. Разположено на еднакво разстояние от черноморските и средиземноморските пристанища и сред богат производителен район, то бързо привлича занаятчиите и селскостопанските производители от Северна България, Тракия и Македония и търговци от всички краища на Османската империя, от Западна Европа и Близкия Изток. Удивително е разнообразието от стоки и обемът на сключваните сделки, за които има свидетелства и документи. Централната власт съзира възможността да осигури стабилни приходи в хазната и се ангажира с организирането, поддръжката и охраната на панаира. Всеки приход и разход се описват стриктно, събират се такси и мита за всяка стока и дейност. Това не пречи откупвачите на панаирния данък и чиновниците да злоупотребяват, а разбойници да плячкосват керваните и да погубват търговци и кираджии. В много случаи се събират такси и за непродадени стоки, а местните производители са двойно облагани – и с мита, и с данък върху произведеното. В същото време Империята облагодетелства чуждите търговци. Това ограничава предлагането на местни стоки. Панаирът прекъсва няколко пъти по време на кърджалийските размирици и войните и окончателно престава да съществува по време на Освободителната война. Краят му обаче е предопределен от естественото развитие на обществените и икономическите процеси, което води до отмиране на панаирната търговия. Разказват доц. Георги Граматиков, Ива Машева и Севдие Али.





8 април


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05