Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейски и други паралели: Традиции и реалност в Република Южна Африка – срещи в музея

БНР Новини
Н.Пр. г-жа Ванеса Ивон Калвърт, извънреден и пълномощен посланик на Република Южна Африка у нас
Снимка: Божидар Любенов

Красива, девствена природа и ярко слънце над зелените хълмове на Африка и сафари…
Диаманти, злато, приключения... И апартейд…
Вероятно това е първото, за което се сещаме, когато насочим мислите си към Република Южна Африка, с нейните три столици – Претория, Кейптаун, Блумфонтейн – някогашните главни градове на трите основни колонии, влезли в състава на Южноафриканския съюз. В Претория се намират органите на изпълнителната власт, парламентът е в Кейптаун, а в Блумфонтейн е Върховният съд. Конституционният съд е в Йоханесбург.
ЮАР е известна с езиковата си пъстрота. Според  конституцията за официални са признати 11 езика, като най-разпространеният е зулу. Английският език се използва от правителството, в рекламите и в бизнеса. Неговото изучаване е задължително и във всички училища.
Културното многообразие може да се открие и във всеки един от музеите на Република Южна Африка.
В Претория, емблематични за историята и традициите на страната, са Музеят на първите заселници, разположен на открито, Трансваалският и Научно-технологическият музей, Музеят на изобразителното изкуство, както и Къщата-музей на Пол Крюгер – първият президент на една от двете независими републики на африканерите, преди англо-бурската война – Трансваал,
На територията на Трансваал е запазена и най-голямата диамантена мина, в която през 1905 г. е намерен прочутият диамант „Кулинан“. Необработен тежал около 3000 карата и бил с размера на юмрук на възрастен мъж. След като английският крал Едуард VII получава това съкровище за своя 66-ти рожден ден, като подарък от Правителството на Трансваал, бижутери от Амстердам обработвали диаманта в продължение на почти две години, за да получат от него 9 големи и към 100 малки скъпоценни камъка. По-късно четирите най-големи от тях, били вградени в скиптъра, короната и други символи на кралската власт.

В Йоханесбург, финансовият и икономически център на Република Южна Африка, един от най-значимите културни обекти е в предградието Совето – къщата на Нелсън Мандела. Освен всичко, свързано с живота на бореца срещу апартейда, впечатлява колекцията от банкноти, върху които хора от цял свят са писали послания, за да подкрепят Мандела не само финансово, но и и да му вдъхнат увереност и надежда…
Музеят на апартейда допълва познанията и впечатленията за състоянието на страната и на хората в онези години. Още с влизането си посетителите получават едновременно и билет и символ на апартейда. Защото билетите са за черни и бели, а влизането в музея също е през два различни входа.. През 2014 г. Република Южна Африка отбеляза 20 години от провеждането на първите свободни избори в страната – на 27април 1994 г.
От времето на Великите географски открития и далечните морски пътешествия – от края на 15 в., довели до възникването на колониално-търговските системи – Република Южна Африка и до ден днешен се променя непрекъснато. Променят се и нейните хора.
За културното наследство на страната и бъдещето на  културното многообразие, разговаряме с Н.Пр. г-жа Ванеса Ивон Калвърт, извънреден и пълномощен посланик на Република Южна Африка у нас.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Проф. Джън Дзин

Проф. Джън Дзин представя артпроекта "Пастир на светлината"

С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project.  В ефир превежда Преслава Павлова. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано,..

публикувано на 24.02.25 в 11:44