Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитектурата като симулант...

Арх. Мария Диамандиева
Снимка: Емил Николов

Цялото заглавие е „Архитектурата като симулант в халюцинациите на съвременните градски симулакруми”. Сложно ли стана? Това е една от статиите на арх. Мария Диамандиева. Симулакрум означава „копие без оригинал”. Терминът пък е въведен от Жан Бодрияр, който разглежда Обществото на консумацията. В какво време живеем само.

Не по-малко интересна от нейните статии е докторантската тема на арх. Диамандиева: „Културни феномени в архитектурната митология в началото на XXI век: архитекти-звезди”. Ако първата част на дисертацията е по-специализирана за широката аудитория, втората част - за архитектите-звезди, предизвиква любопитство дори сред хората, далеч от този бранш.

Всъщност, всеки от нас има мнение какви сгради ни заобикалят, как изглежда днес средата, в която се движим. Особено чувствителни ставаме, когато разговорът опре до изграждането на курортите - у нас и по света. Къде е по-зелено, по-чисто, по-уютно. Естествено, за вкусовете, както знаем, не се спори.  

Какво е архитектурата днес? Повече бизнес или философия за осмисляне на пространството, което обитаваме? Кой кого възпитава: човекът - околната среда? Или обратното? Между проблемите за наводнени райони, партийно боричкане, цени и качество на живот, тук - в София се проведе поредното Световно триенале по архитектура. По същото време пак у нас си даде среща елитът на световната геодезия.

Събития от важна величина, ако умеем да направим „прочит” защо избраха София за домакин на тези прояви. Лятото отново е пред нас. За поредна година всеки ще търси хотела, ресторанта, парка, плажа, изгледа към морето или планинския връх, които предпочита. Някога, сред първопроходците за построяването на Слънчев бряг, е бил бащата на арх. Мария Диамандиева - инж. Константин Диамандиев. Каква по-добра база за сравнение, когато у дома, в семейството, от най-ранна възраст детето получава първите си уроци по архитектура.

Днес професионалната биография на арх. Мария Диамандиева е изпълнена с неин личен натрупан опит: участия в проекти, научни публикации, обучение на студенти... Тя е и Главен секретар на Международната Академия на Архитектурата, организация със статут към ООН. Туризъм, приоритети, култура на строителната среда... Предлагаме ви още от размислите на Мария Диамандиева като специален гост в предаването „А сега накъде?”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05