Предлагаме ви да слушате „Червено и черно“ – от Стендал.
Както и да се тълкуват цветовете на този световноизвестен роман, ясно е, че става дума за крайности. „Червено и черно“ съчетава конфликтите между бедност и богатство, между мечти и реалност, между истина и лъжа, между любов и омраза. Младият Жулиен Сорел се изправя срещу действителността като се стреми да надмине самия себе си. Всеки болезнен стремеж в личен и в обществен план обаче изисква висока цена. И Жулиен Сорел я заплаща.
Стендал е творческият псевдоним на Анри Мари Бейл, роден през 1783 година в Гренобъл, Югоизточна Франция. „Червено и черно“ е публикуван за първи път през 1830 г. Стендал – майсторът на психологическия анализ, на историческата изрядност, както и на безпощадно точния разрез на обществото от края на 18 и началото на 19 век, получава своето признание едва през 20 век.
Режисьор на радиопостановката е Никола Гунов.
Автор на драматизацията – Елена Филдиш.
Превод – Атанас Далчев.
Участват артистите: Николай Николаев, Коста Цонев, Виолета Бахчеванова, Андрей Чапразов, Рачко Ябанджиев, Георги Гайтаников, Бочо Василев, Никола Гълъбов, Илия Раев, Лъчезар Янев, Емил Стефанов
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg