Съюзът на архитектите получихме петиция от комитет в защита на покрития мост такъв, какъвто е. Едната част от жителите на Ловеч са "против" този проект, а другата част са "за". Мостът е с дървена обшивка. В проекта, който е направен, са спазени всички процедури и са предложени много варианти и те са били действително обсъждани. Този мост не е мост на Кольо Фичето и отдавна не е. Проектът, който се предлага, е бял.
Преди Кольо Фичето е имало много мостове и те винаги са били покрити. Реката ги отнася и през 1874 година се поръчва на него и той прави покрит мост, но той не е правил други покрити мостове. Фичето е силен в каменния градеж и другите му мостове са каменни.
През 1925 година той изгаря и нищо не остава от него. През 1931 година арх. Олеков строи нов мост с прекрасна стоманобетонова конструкция. Устоите на моста вече ги няма и той не е паметник на културата.
Арх. Шаханова обясни, че не е възможно реставрацията на моста да се доближава до изградената конструкция от Кольо Фичето: Аз лично мисля, както и редица архитекти, че трябва да остане белият мост, построен от арх. Олеков след разрушаването на този, направен от Фичето.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg