Германия реагира с облекчение на новината за гласуваното в Атина споразумение за получаване на третия финансов пакет. Икономистите в Берлин смятат това за голям напредък, отделни критични гласове се чуват от управляващия Християн-демократичесик съюз.
И Гърция и Брюксел са си взели поуки от грешките, допускани през изминалите години и постигнатото споразумение за отпускане на трети финансов помощен пакет е голям напредък. Това коментираха днес в Берлин водещи икономисти. Президентът на Германския институт за икономически изследвания Марсел Фрачер заяви: „Договорената програма е много по-реалистична от предишните и дава шанс на Гърция за добро икономическо развитие.”
Той посочи, че докато с първите две програми се е целяло най-вече да няма дефицит в бюджета, третата допуска такъв и това ще даде глътка въздух на правителството в Атина, както и възможност за провеждане на икономически реформи без ненужни жертви.
Въпреки това Гърция е изправена пред голямо предизвикателство през следващите три години, посочи той. На първо място тя трябва да възстанови нарушеното доверие, така че инвеститорите да се върнат в страната. Второто предизвикателство е намаляването на държавния дълг, който все още е огромен и също влияе върху доверието. И на трето място е провеждането на реформите, залегнали в програмата, при това докрай. Досега Атина не успяваше най-вече в този пункт, обясни икономистът. Най-важното обаче е да се създаде растеж на икономиката.
В същото време депутати от ХДС родължават да бъдат скептични, че Атина ще изпълни обещаното. Те настояват програмата да бъде обсъдена детайлно, преди бундестагът да гласува отпускането на третия пакет.
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg