Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симбиоза 2015: Сладки мигове на Соленото езеро

БНР Новини
Снимка: saltoflife.biodiversity.bg/

Въобще не е закачка с думите. В лагуната на Атанасовското езеро отново е празнично. От три години насам, в последния петък на август се провежда Фестивалът на солта. А сладките моменти са в пълна симбиоза с разнообразните изненади, ухаещи на сол! Всеки път фестивалът е посветен на различна тема. Изданието на празника през август 2015-а преминава под знака на забавното Симбиотично. Названието идва от Симбиоза + Биологично равновесие между Езерото и Човека = СимБиотично.
Но когато и да сте в лагуната, дори извън Соления летен празник, там винаги е прекрасно и пълно! Мястото е обитавано от редки видове птици, водорасли, крайбрежни растения, микроорганизми... Дори когато навън е зима, под водата, отгоре на повърхността, както и в тръстиките наоколо гъмжи от явен и таен живот. Може да се поразходите, да поспортувате, да се любувате на красивите изгреви и залези, само на шепа разстояние от романтиката на морето и от деловия ритъм на Бургас.
Какво е езерото за хората? Сложна екосистема, за която не винаги си даваме сметка. Затова пък познавачите знаят как да се отблагодарят на езерото. Пазят го, грижат се за него, провеждат бригади за почистване. Пристигат доброволци от близо и далеч. Взимат отпуск и, вместо да хукнат някъде или да се излежават на някоя прохладна сянка, работят. В  Календара на прояви, цялата 2015-а е обявена за Година на Лагуната при Атанасовското езеро! Приятелите на добрата кауза се множат. Обичат да се събират по делови поводи, но и за специалните тържества. Езерото има рожден ден, имен ден, от три години – и Фестивал на солта.  
Много любов и артистични изненади ще откриете в Празничната програма за Фестивала на солта.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05