Въобще не е закачка с думите. В лагуната на Атанасовското езеро отново е празнично. От три години насам, в последния петък на август се провежда Фестивалът на солта. А сладките моменти са в пълна симбиоза с разнообразните изненади, ухаещи на сол! Всеки път фестивалът е посветен на различна тема. Изданието на празника през август 2015-а преминава под знака на забавното Симбиотично. Названието идва от Симбиоза + Биологично равновесие между Езерото и Човека = СимБиотично.
Но когато и да сте в лагуната, дори извън Соления летен празник, там винаги е прекрасно и пълно! Мястото е обитавано от редки видове птици, водорасли, крайбрежни растения, микроорганизми... Дори когато навън е зима, под водата, отгоре на повърхността, както и в тръстиките наоколо гъмжи от явен и таен живот. Може да се поразходите, да поспортувате, да се любувате на красивите изгреви и залези, само на шепа разстояние от романтиката на морето и от деловия ритъм на Бургас.
Какво е езерото за хората? Сложна екосистема, за която не винаги си даваме сметка. Затова пък познавачите знаят как да се отблагодарят на езерото. Пазят го, грижат се за него, провеждат бригади за почистване. Пристигат доброволци от близо и далеч. Взимат отпуск и, вместо да хукнат някъде или да се излежават на някоя прохладна сянка, работят. В Календара на прояви, цялата 2015-а е обявена за Година на Лагуната при Атанасовското езеро! Приятелите на добрата кауза се множат. Обичат да се събират по делови поводи, но и за специалните тържества. Езерото има рожден ден, имен ден, от три години – и Фестивал на солта.
Много любов и артистични изненади ще откриете в Празничната програма за Фестивала на солта.
Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg