Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Ком до Емине или обратно, но все по билото на Стара планина

БНР Новини
Живко Момчев в подножието на връх Козя Стена - резерват Козя Стена, Национален парк „Централен Балкан”.
Снимка: Иван Минов

Някога Алеко Константинов мечтаел: Ако не успея да изпълня големия си план-блян за околосветско пътешествие, тогава ще се задоволя с едно пътуване по билото на нашата дивна Стара планина, на величествения Балкан, от единия до другия й край. И вярвам, че това ще бъде твърде забавно и полезно скитане, тъй като ние не познаваме собствената си страна не по-добре от азиатските и африканските пустини, защото живеем в родината си  като равнодушни чужденци.

Времето на  Щастливеца е различно от нашето, нищо че мнозина правим планове-блянове за една или друга посока.  Парадоксално, но не са малко туристите, обиколили поне половин Европа, без да са открили чудните кътчета на българската природа. Маршрутът Ком-Емине е отлично предизвикателство за любознателните. Ако някъде дълбоко у вас се крие и духът за приключения, значи сте готови за тръгване.  

Знаете ли колко са върховете за преодоляване по маршрута Ком- Емине? Повече от 100! А с каква денивелация трябва да се справите? Какво разстояние ви очаква по билото на Стара планина? Къде се намират Виканата скала? Малиновата плантация? Къде е запазена най-старата машина за лимонада у нас? И кой е най-сложният участък по цялото трасе?   

Отговори може да откриете в пътеводителя „От връх Ком до нос Емине”. Той е богато илюстриран със снимки и карти. Екипът: Живко Момчев, Йоанна Новакова, Иван Минов и Николай Илчев, наричат своята работа „по-скоро наръчник” в помощ на туриста. Постарали са се да включат голям обем полезна информация за хижи, чешми, исторически и културни обекти. Подобен справочник не е излизал от близо 40 години.

Може да изберете и само определен етап от маршрута. Още по-добре, ако разполагате с повече време, за да извървите цялото разстояние, над 600 км. Масово се тръгва от запад на изток. Но може и обратно: от морето, нос Емине, към Централния и Западен дял на Старопланинския гръбнак, протегнал снага надлъж през България. Сега с Живко Момчев избираме тъкмо този вариант и следваме пътя на слънцето.   
Защо Ком-Емине е трудно, но забавно и незабравимо приключение? Чуйте интервюто.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05