Европейската комисия предлага създаването на нов Инвестиционен съд, в който да се решават споровете между правителствата и американските фирми и обратно. Новата система е в отговор на критичното обществено мнение срещу предстоящото споразумение за свободна търговия между ЕС и САЩ. Ако то се приеме, това би означавало, че българският съд няма да има компетенции по жалби на американски инвеститори у нас заради отнет лиценз или друга мярка срещу тях от властите в София. Комисарят по търговията Сесилия Малмстрьом обеща новата институция да е безпристрастна и да гарантира интересите на европейците:
Някои твърдят, че досегашният модел за решаване на спорове представлява нещо като „частен арбитраж“. Затова ние предлагаме обществена съдебна система, която познаваме в собствените си страни - съдиите ще се назначават публично от Европейския съюз и нашите търговски партньори Съединените щати. Съдиите ще покриват изисквания срещу конфликт на интереси и няма да могат едновременно да работят други професии, като например адвокати по търговско право.
Идеята за европейски Инвестиционен съд ще се обсъди с правителствата и евродепутатите, след което ще се превърне в преговорна позиция и представена на американците. Финалният текст за Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции се очаква да се договори най-рано след година. За да влезе в сила обаче, той трябва да бъде одобрен от Европейския парламент и Американския Конгрес.
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg