С разнопосочни послания лидерите на ЕС започнаха неформалната си среща на върха в Брюксел за кризата с бежанците.
Лидерите от двете големи паневропейски политически семейства – дясната ЕНП и лявата ПЕС – излязоха със сходни позиции още преди официалната вечеря: повече пари за хуманитарните мисии в регионите около Сирия за задържане на бежанците там, помощи за развитие в Африка, съвместни екипи по външните граници за регистрация на идващите мигранти и центрове за тяхното настаняване.
Също така – геополитика и външнополитически действия; изкореняване на бежанския проблем чрез мирни конференции за конфликтите в Сирия и Либия и борба с терористите от ИДИЛ. На междуправителствено ниво обаче взаимните обвинения между източни и западни, богати и бедни, периферни и централни държави останаха.
На влизане в Европейския съвет френският президент Франсоа Оланд предупреди:
Европа е съвкупност от ценности и принципи. Който не ги споделя, трябва да се запита дали мястото му е в ЕС.
Далия Грибаускайте, президент на Литва, заяви:
Не мисля, че солидарността може и трябва да се налага със сила. Тук не става дума за липса на европейско единство, а за липса на европейска мъдрост.
Критикуваният заради затягането на границите унгарски премиер Виктор Орбан посочи:
Не е въпрос на желание, а на задължения. Ако министър-председателите ми кажат, че няма нужда да пазя външната граница и че с Шенген е свършено, ще търся друго политическо решение. Но засега съм длъжен да спазвам Шенгенските изисквания.
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg