Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имена на българската интелектуална гордост – Петър Увалиев

БНР Новини
Снимка: архив




В европейската културна история на ХХ век има вградени и български имена, без които тя едва ли би била толкова атрактивна и вдъхновяваща, колкото е. Жул Паскин, Жорж Папазов, Боян Райнов, Кристо, Цветан Тодоров, Димитър Гочев, Георги Марков, Дора Валие, Юлия Кръстева – това са само малка част от българите, зазидали интелект, енергия, знания, талант в културната постройка на Запада. Всички те правят така, че можем да се радваме на българските постижения, не непрестанно да недоволстваме и сами да се приравняваме сред културната провинция на Европа. Защото провинцията не е състояния на обективната действителност, провинцията е състояние на духа, следователно колкото по-малко мислим себе си като провинция, толкова по-малко ще сме такава.
СнимкаСред тези имена, които опровергават българското усещане за провинциално културно съществуване, не бива да забравяме и Петър Увалиев, брата на Дора Валие, който в Лондон, където намира пристан след 09.09.1944, се превръща в една от емблематичните фигури на британската културна сцена. Особеното обаче при него е, че той никога не забравя своя български произход и че винаги е бил пристрастен към онова, което се случва в България на културното поле. Затова е истински шанс, че благодарение на новоизлязлата книга „Пет минути с Петър Увалиев. Радиобеседи“ можем да се върнем към този корифей на мисълта, който казва за себе си, че болен от „българолюбие“. Разбира се, връщането е и заради това, че – колкото и нахакано да звучи, все пак Петър Увалиев е наш колега, радиочовек, който именно през и в радиото е намирал адекватната форма, с която да стигне до своите български (и не само) почитатели. Неговите „петминутки“ са излъчвани през 80-те и особено през 90-те и в тях откриваме колко много той се е вълнувал за страната и сънародниците си, колко много е искал да престанат ненужните вражди и оплювания (особено омерзителна за него е думата „отлюспване“), за да тръгне страната ни напред. С уникален език, прекрасен речник, истинско соловотворчество – Петър Увалиев е личност, с която можем само да се гордеем и да почитаме, защото ни дава шанса не единствено да се себемразим, но и да се харесваме – нещо твърде рядко в българското светоусещане. И за утвърдим тази необходимост от повишаване на самочувствието ни, предаването „Премълчаната история“ на 30.09.2015 ще бъде посветено на човека Петър Увалиев. За него в студиото ще говорят доц.д-р Огнян Ковачев, обработил и подготвил за печат „петминутките“ на Петър Увалиев, които изважда от любезно предоставения му архив от г-жа Соня Рув, съпругата на писателя, когото тя нарича „ренесансов човек“, доц.д-р Йордан Ефтимов, когото Петър Увалиев споменава в едно от своите радиоесета и г-жа Таня Петрова, директор на издателство „Агата А“, публикувало първата част на книгата (предсто и втора) „Пет минути с Петър Увалиев. Радиобеседи“.  

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05