С огромен успех за България приключи Европейското първенство по борба за глухи в Тбилиси, Грузия. В него се включиха 12 български състезатели, сред които изявени спортисти с високи отличия от олимпиади, световни и европейски първенства. Те завоюваха за страната общо 20 медала: 10 при мъжете и 10 при кадетите и младежите. Кадетите и младежите се върнаха на родна земя с два златни, четири сребърни и четири бронзови медала, а мъжете – с три сребърни и седем бронзови. Двата златни медала на първенството за кадетите и младежите бяха спечелени от Панайот Димитров (42 кг) – в свободната и класическата борба.
На това Европейско първенство съревнованията се проведоха в стиловете на свободната и класическата борба за кадети, младежи и мъже. При младежите отборно заехме пето място, при мъжете и кадетите – 3-то място. В първенството участие взеха всички водещи държави в този спорт – всички рускоговорящи страни, Турция и други, съответно конкуренцията беше изключително ожесточена, заяви главният треньор на отбора Денислав Чамишки, който подчерта, че в състезанието са се включили общо 239 участници от 14 държави.
Следващата голяма цел на борците е Световното първенство за глухи през май 2016 г., което ще се проведе в Иран. Това Световно, както и Европейското, са квалификации за Олимпиадата в Турция през 2017 г.
Успешното представяне на българските борци в Грузия е резултат, както на техния упорит труд, така и на активната дейност, развивана от Спортната федерация на глухите в България. Под нейното крило действат спортни клубове в 10 града из цялата страна, чиито редовни членове наброяват 1600 души. На специалната пресконференция, посветена на успешното участие на борците ни на Европейското първенство, председателят на Спортната федерация на глухите в България Николай Николов обяви, че следващата сряда (4 ноември) за Ереван пътува националният ни отбор по джудо на Федерацията на глухите, където също се надяваме на успехи.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg