Държавите в ЕС няма да могат едностранно да забраняват вноса на генномодифицирани храни и фуражи, които вече са одобрени от Брюксел. Предложението беше отхвърлено с 577 гласа от Европейския парламент и водещите парламентарни групи. Така остава старият режим да одобрение, който изисква квалифицирано мнозинство сред 28-те държави за всяко едно искане. Досега той блокираше поради разногласия сред правителствата и крайните решения оставаха в ръцете на Еврокомисията. Депутатите препоръчаха тя да преработи предложението си, което в този си вид нарушава правилата на свободния пазар и би предизвикало незаконни гранични проверки на вноса между страните-членки. Според докладчика Джовани Ла Виа от най-голямата група на ЕНП, вотът изпраща силен политически сигнал:
Вярвам, че това предложение щеше да се отрази негативно върху животновъдството в ЕС, което силно зависи от протеинови запаси с ГМО. Щеше да има и косвен негативен ефект върху вноса от чужбина. Имаме опасения, че дори юридически идеята не може да се приложи на практика, защото в ЕС няма граничен контрол.
58 вида ГМО имат разрешения за продажба като храна или фураж в ЕС, а още 58 очакват решение. От своя страна Еврокомисията твърди, че изключенията за внос на някои видове стоки са позволени от договорите на Съюза и те не нарушават целостта на вътрешния пазар. Остава в сила обаче мораториумът, който държави като България, налагат за отглеждането на ГМО култури.На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg