Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Историята на един град”, в която нито един градоначилник не би искал да се разпознае

Автор на оформлението на книгата - професор Виктор Паунов

Дали в своята книга „Историята на един град” руският писател и вицегубернатор М. Е. Салтиков-Шчедрин е имал предвид всеки град - отговорът е в ръцете на самокритичните граждани-читатели. Но има нещо в ироничната „летопис” на управлението в град Глупов, което ни кара да се молим и да се надяваме, че това населено място е само резултат от талантливото въображение на автора. И че тази мащабна многопластова метафора на бюрокрацията не е напуснала нито границите на Руската империя, нито 19 век.

„…из Устава за добросърдечието на градския управник:

Всеки градски управник трябва да е добросърдечен…

Управителят на града трябва да помни, че само със строгост, па била тя и стократно права, не може нито да утоли хорския глад, нито да облече хорската голота…

Всеки градски управник, който вижда, че даден гражданин се занимава с работата си, да го остави да продължи безпрепятствено…

Да помни градският управник, че славата на Руската империя краси и хазната пълни не друг, а гражданинът…

Ако някой гражданин не носи дарове, всемерно да се проучи коя е причината за това не носене…

Никому да не се пречи да яде и да пие…

Просвещението да се внедрява с умереност, като по възможност се избягва кръвопролитие…“ „Историята на един град




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23