Да идем на море през ...зимата? Защо не! Морските селища у нас и тогава могат да са изключително интересни. Защото по света е така. Кога, обаче, тук ще включим цялото богатство на културно-историческото наследство в полза на целогодишния туризъм? Дали добре познаваме силата на този ресурс в помощ на икономиката, устойчивото развитие, местния поминък? Традиционни и съвременни фестивали, музейни сбирки, регионални празници, вкусна и характерна регионална кухня – всички те са залог за успех. Но, някой трябва да помогне калъпът на стереотипите да бъде заменен от интересни, действащи идеи. Така се появява сдружението „Черноморска Странджа”. В основата за създаването му е Петър Кънев. За масовата общественост той е народен представител, председател на Парламентарната комисия по икономическа политика и туризъм. Малцина знаят, че е майстор на спорта по волейбол. И професионален леководолаз! Благодарение на него в Ахтопол бе създаден уникален Музей на котвата. Сдружение „Черноморска Странджа” си поставя като основна цел да опазва, съхранява и популяризира културно-историческото наследство на сушата и под водата, да съдейства за условия, насърчаващи археологическите изследвания, духовния живот в региона, изучаване и опознаване на удивителната Странджа, с нейната крайбрежна ивица и шелф. Никулден е типичен празник, с който свързваме морето, без да ни влияе зимата. Ако в Ахтопол откриваме очарованието на зимното море, срещите с рибарите, аромата на смокиновото сладко, защо да не е така и в останалото време?! Сигурно и на Ивановден е интересно, и на Йордановден – все „водни” празници, както са известни в традиционния народен календар на обредността. После идват Антонов и Атанасов ден и Баба Марта може да е неповторима край морето, и за 3-ти март усещането за празник да е по-различно. Защото това е България. А тя е с хилядолетни обичаи, пластове цивилизации. Колко народи могат да се похвалят с такава дълголетна история! Ще се промени ли отношението към морските селища като места не само за лятната ваканция, а за целогодишен туризъм?
Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg