Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Българското патриархално семейство”: Обредите на общността

Снимка: vakarel.info
За човека в традиционното общество да изоре и засее нивата си е било толкова важно, колкото и да извърши всички обреди, осигуряващи добрата родитба, здравето и благополучието на рода. Всички в традиционното патриархално семейство – от най-малките до най-възрастните, са имали своите определени места и роли в непрекъснатото ритуално общуване с видимото и невидимото. Обредите, и особено празничните, са потвърждавали и заздравявали връзките в роднинската общност. Още с раждането си човек е бил приобщаван към семейството и рода и това е било изразявано чрез символични действия. Предсватбените и сватбените обичаи са низ от символично примамване на плодородието, здравето и късмета, самите дарове, които си обменят родовете на мъжа и жената, също имат дълбок смисъл. И така до смъртта и изпращането в отвъдното, където също трябва да се осигури подобаващо място, съответстващо на социалната реализация на човека в земното му семейство. Календарните празници също са част от семейната обредност, а при липса на добра църковна организация в някои райони на страната, празниците на семейните светци покровители на отделните родове в селото, са изпълвали годишния цикъл на християнския календар. Особено важни за сплотяването на семейството и рода са курбаните в чест на светците покровители. Разказват етнолозите от Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН доц. Петко Христов, гл.ас. Галин Георгиев, уредничката Анита Комитска и доц. Таня Бонева от СУ.

24 декември


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27