Президентът Росен Плевнелиев ще разговаря в Бразилия с държавния глава Дилма Русеф.
Целта на визитата е задълбочаване на икономическото и инвестиционното сътрудничество между България и Бразилия. Сред темите, които президентът Росен Плевнелиев ще обсъди с политическото ръководство и с представителите на бизнеса в Бразилия, са и отношенията Европейски съюз – Латинска Америка.
Бразилия е сред най-големите инвеститори в държавите-членки на Европейския съюз. През последните 10 години латиноамериканската държава е вложила в Европа над 100 милиарда евро, като през 2013 година размерът на инвестициите е над 21 милиарда евро.
След официалните разговори в присъствието на двамата президенти ще бъде подписана спогодба за социална сигурност. Документът дава възможност на работилите в двете държави да придобият социални права. Спогодбата регулира осигуряването при работа в България и Бразилия, както и реда за отпускане и плащане на пенсии за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност, трудова злополука, професионална болест и наследствени пенсии. В присъствието на двамата президенти ще бъде подписан меморандум за разбирателство между българското образователно министерство и Националния съвет за научно и технологично развитие на Бразилия.
Страната ни търси разширяване на сътрудничеството между българските и бразилските университети.
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg