Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войводина

БНР Новини
Нови Сад, административният център на област Войводинана
Снимка: all-free-photos.com

В момента, уважаеми слушатели, пътувам през няколко страни на Централна Америка, но това няма да ми попречи да ви предложа пътешествие до областта Войводина на съседката ни Република Сърбия, което записах преди да тръгна.
Твърдя отдавна и с основание, че не познаваме най-близките си съседи, което в XXI век е направо недопустимо. Сигурен съм, че мнозина българи са посещавали Белград – столицата на Сърбия, но едва ли са много онези, които, профучавайки с колите си през нея на път за Западна Европа, са си правили труда да се отбият встрани. А има защо и днес аз смятам да докажа това. Чуйте моя разказ, за да научите повече за онази част на нашата съседка, която носи името Войводина.
Беше сравнително наскоро. Отправихме се с няколко колеги от БНТ на път през равната като тепсия Панонска низина, за да потърсим какво се крие зад имена като Войводина, Фрушка гора, Сремски Карловци. Искахме да се срещнем отблизо с хората, които ги обитават, защото векове наред са издигали прегради балканските народи помежду си вместо да потърсят онова, което ги сближава. Искахме да се опитаме донякъде да поправим тази грешка, като се отърсим от предразсъдъците, и ги погледнем с широко отворени, но добронамерени очи.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25