Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На пейка с Мария

БНР Новини
Мария Ангелова в студиото на предаването.
Снимка: Кирчо Стоичков

На пейка може да приседнеш и с напълно непознат. Да си разказвате един на друг преживелици, скитания, срещи с други хора, на други места. Мария Ангелова има много такива спомени. Нещо повече: съветва всеки, който тръгне на път, винаги да си оставя време за случайни срещи. От приседналия до теб на пейката турист може понякога да чуеш такива изумителни неща, които няма да откриеш в стандартния пътеводител.. Тъкмо затова Мария, заедно с приятели и съмишленици, като Александър Караджов, Пламен Георгиев, Лъчо Димов, Мартин Петров, Михаил Михов, Иван Велов решават да направят помагало, което само прилича на пътеводител, но всъщност е книга – предизвикателство „50 места, които да посетите през...” Когато първото пособие излиза на бял свят, разбират, че ще има продължение. Така вече любознателните почитатели на приключенията разполагат с 50 + 50 места, които заслужава да познаваме, да посетим и да обикнем…
Знаете ли къде се намира къщата на бабата на Червената шапчица? А висящият мост при село Лисиците? – Мария и нейните приятели знаят. Ще го споделят с вас. Какви са предпочитанията на самата Мария, когато реши да грабне раницата и да се гмурне в поредното приключение? Планината или морето? – Тя не се колебае: Родопите, разбира, се! Особено Западните, с онази различна хубост – на бавните и спокойни реки с лениво русло, в което се оглеждат зъберите и скалите от Чернатица! Колко лета и ваканции са преминали във весели игри, забавления, в къщата на нейните баба и дядо! Дори вашите корени да не са оттам, пак трябва да видите тези места. Към списъка с полезни съвети какво да сложите в багажа, на пейката в раздумка, Мария ще добави две неписани правила. Първото е да сте готови винаги за неочаквани промени. Второто правило гласи: И 10 пъти да идеш на едно и също място, ще го преживееш по 10 различни начина! Всички са еднакво ценни, защото са вашите лични спомени!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05