Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Яша Хайфец: Истинското изкуство трябва да идва отвътре

Снимка: jaschaheifetz.com


В неделната вечер ще се потопим в света на „най-великия цигулар на XX век“ – Яша Хайфец. Поводът е 115-годишнината от неговото рождение.
Вече повече от век името Хайфец продължава да поражда вълнение и страхопочитание сред музиканти и критици. След своя Лондонски дебют, 19-годишният цигулар получава писмо от Джордж Бърнард Шоу, което гласи: „Скъпи мой Хайфец, след рецитала Ви снощи, жена ми и аз сме изключително обезпокоени за Вас. Ако се опитвате да накарате Бог да Ви завиди за нечовешкото и перфектно изпълнение, то Вие сигурно ще умрете млад. Искрено Ви съветвам, вечер преди да си легнете вместо да казвате молитва, да изсвирите нещо фалшиво. Никой смъртен не трябва да си позволява да свири така безпогрешно”.
И до днес поколения специалисти и меломани се прекланят пред гения на Хайфец. През 2011, в чест на неговия 100-годишен юбилей, американският режисьор Питър Розен създава документалния филм с многозначително заглавие „God’s fiddler” – „Цигуларят на Бога”. За съжаление, лентата на Розен все още не е преведена на български език, но специално за слушателите на програма „Христо Ботев“ ще разкажем част от историите, представени във филма. В неделната музикална вечер ще прозвучат най-прочути, обичани и емблематични изпълнения на легендарния цигулар, както и някои неиздавани до сега записи.

неделя, 7 февруари, от 19.30 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 декември 2024

1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...

публикувано на 29.11.24 в 11:42

Есенно издание "Културама в музея"

Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..

публикувано на 28.11.24 в 11:25