Изпят стих на Бистришката четворка от запис, направен преди 118 години, открива този епизод за времето, когато радиото в България още не е било родено, но за радио се е говорело навсякъде. Не само ще чуем как, къде, кой и какво точно се е казвало за радиото преди радиото, но и ще подслушаме гласове от европейския ефир, говорили през 20-те и 30-те години на миналия век по испанското, португалското, чешкото радио и Би Би Си. Говоренето за радиото по радиото там, където го е имало вече, и говоренето за радиото, което предстои да го има, там, където още го е нямало, по някакъв начин споява света. Още преди истинската си поява. Част от феномена.
За нулевата точка от развитието на Радиото или както Петър Увалиев остроумно я оприличава като „прескачане през рова на неизвестното“ свои версии разказват професор Веселин Димитров, Стоян Бахчеванджиев, самият Петър Увалиев и многобройни слушатели на програма „Христо Ботев“ със спомени от 50-те и 60-те години.
Първо излъчване на епизода в ефира на БНР: понеделник, 15 февруари 2010 г., от 10.30 часа, програма „Христо Ботев“.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg