В столичната галерия „Райко Алексиев“ на 16 февруари 2016 г. се откри изложба в областта на съвременното изкуство. Куратор е Атанас Тотляков, а името на експозицията е „Рисунка и интермедия“. Участват над 15 концептуални артисти, като сред тях се открояват популярните в художествените среди Дан Тенев, Иво Бистрички, Петер Цанев и др. Международно участие има и в лицето на полският художник Мацей Зданович.
Проектът на куратора Атанас Тотляков, гл. асистент във Великотърновския университет, катедра „Рисунка“, кореспондира с идеите на френският постмодерен философ Морис Мерло-Понти, които дискутира в бележките към труда си „Видимото и невидимото” проблема за дефиницията на понятието „свят”, използвайки за пример рисунката. Експозицията търси опорни точки и в теорията на ревизионистката онтология на изкуството на Сандрин Дарсел, изразена в „Онтология на изкуството“.
Проектът има характер на дискусия и изследване, тази претенция е заявенa в концепцията на организатора на изложбата. Въпросите, които задава са: какво е рисунката? – дали това е произведение, създадено върху двуизмерната повърхност на лист хартия; дали е изображение продуцирано с множество съвременни технологични средства за реализацията; и до колко конструирането чрез рисунката на нова реалност със средствата на 21 век, деконструира старата и пресъздава нова, съотнасяйки онтологичното задължение на произведението към средата и средството (medium), с цел достигане до крайните реципиенти.
Стана сложно, но работата на съвременното изкуство е да визуализира сложни философски концепции, които разбира се е хубаво да бъдат видяни на живо. Изложбата, в нейната интермедиалност, може да бъде разгледана до 2 март 2016 в галерия „Райко Алексиев“.
Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят. Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство. Киното е "краста" и изисква пълна..
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg