Къде се намира Музеят на българката? Защо там част от колекцията буквално „виси“ във въздуха? – Една феерия от багри и форми е застинала над главите на посетителите, сякаш се е откъснала от земното притегляне, готова да ни залюлее в света на преданията и вълшебствата. Чуйте отговора на Тошо Спиридонов, директор на музея.
И още: какво ние виждаме в музейните зали? А с какви очи ги съзерцават ерудити, като Ришард Капушчински? Той е роден на 4 март. Обявен е за най-изтъкнатия полски журналист на XX век. За отношението му към България разказва проф. д-р Минка Златева. Тя е рецензент на най-новото издание на български език, в което записки, репортажи и документални портрети са отражение на неговите пътувания по света.
Какви посоки у нас и по света харесват родените на 4 март? Има пътешественици, които с дни могат да разказват впечатления, да показват снимки, документиращи по часове и минути пребиваването им на всяко място. Има и друг тип хора. Те не колекционират гледки, не се ядосват, ако не „регистрират” стриктно и непременно тази или онази забележителност, крепост, сграда, статуя, площад. Дори може да се случи няколко пъти да попаднат в една и съща географска точка. И пак да не си спомнят за това!... Освен, ако не са почувствали нещо много особено, типично и характерно, „оцветено” с багрите на неповторима емоция или атмосфера.
От коя категория пътешественици е Теодосий Спасов? Къде го е отвеждал житейският късмет на музикант? Казват, че това е сред професиите, за които винаги трябва да имаш готов багаж за път . Едно радио-пътуване има привилегията за секунди да „пренася” слушателя през времето и пространството. Днес ще се „потопим” сред милувките на добруджанските жита, песенните хълмове на Лудогорието, уханието на чилийско дърво. Ще изкачваме и височините на Непал. Докато следваме разказа на Теодосий Спасов, неусетно ще се „уловим” и докъде самите ние сме готови да се борим с препятствия. Колко са запасите ни от дух и кураж? Не само по тази, по всяка житейска пътека.
Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg