Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празници, празници... Скоро след 4-ти, ще дойде 8-ми март

БНР Новини
Теодосий Спасов
Снимка: БГНЕС

Къде се намира Музеят на българката? Защо там част от колекцията буквално „виси“ във въздуха? – Една феерия от багри и форми е застинала над главите на посетителите, сякаш се е откъснала от земното притегляне, готова да ни залюлее в света на преданията и вълшебствата. Чуйте отговора на Тошо Спиридонов, директор на музея.
И още: какво ние виждаме в музейните зали? А с какви очи ги съзерцават ерудити, като Ришард Капушчински? Той е роден на 4 март. Обявен е за най-изтъкнатия полски журналист на XX век. За отношението му към България разказва проф. д-р Минка Златева. Тя е рецензент на най-новото издание на български език, в което записки, репортажи и документални портрети са отражение на неговите пътувания по света.





Какви посоки у нас и по света харесват родените на 4 март? Има пътешественици, които с дни могат да разказват впечатления, да показват снимки, документиращи по часове и минути пребиваването им на всяко място. Има и друг тип хора. Те не колекционират гледки, не се ядосват, ако не „регистрират” стриктно и непременно тази или онази забележителност, крепост, сграда, статуя, площад. Дори може да се случи няколко пъти да попаднат в една и съща географска точка. И пак да не си спомнят за това!... Освен, ако не са почувствали нещо много особено, типично и характерно, „оцветено” с багрите на неповторима емоция или атмосфера.
От коя категория пътешественици е Теодосий Спасов? Къде го е отвеждал житейският късмет на музикант? Казват, че това е сред професиите, за които винаги трябва да имаш готов багаж за път . Едно радио-пътуване има привилегията за секунди да „пренася” слушателя през времето и пространството. Днес ще се „потопим” сред милувките на добруджанските жита, песенните хълмове на Лудогорието, уханието на чилийско дърво. Ще изкачваме и височините на Непал. Докато следваме разказа на Теодосий Спасов, неусетно ще се „уловим” и докъде самите ние сме готови да се борим с препятствия. Колко са запасите ни от дух и кураж? Не само по тази, по всяка житейска пътека.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05